• Wpisów: 47
  • Średnio co: 42 dni
  • Ostatni wpis: 5 lat temu, 19:05
  • Licznik odwiedzin: 6 204 / 2063 dni
 
kundzix
 

Tradycyjnym strojem kojarzonym z Japonią jest kimono. Wykonane są one z jedwabiu, a w czasach dzisiejszych noszone jedynie na uroczystościach takich jak pogrzeby, śluby albo ceremonia herbaty. Właściwe noszenie kimona to również odpowiednie uczesanie, tradycyjne buty, skarpetki, bielizna i tradycyjna torebka dla kobiet.

Herbata

Ceremonia herbaty (sado) jest rytuałem przygotowywania i picia herbaty. Ceremonia ta zawiera silne wpływy buddyzmu Zen. W dzisiejszych czasach ceremonia herbaty jest dość popularnym hobby, wielu Japończyków, którzy zainteresowani własną kulturą korzystają         z lekcji  ceremonii u specjalnych nauczycieli. Ceremonia herbaty odbywa się w tradycyjnych japońskich pomieszczeniach w centrach kultury japońskiej albo w prywatnych domach. Składa się ona z wielu rytuałów, których należy nauczyć się na pamięć. Istotne znaczenie ma każdy ruch ręki.

tea-ceremony.jpg

W JAPONII PRZYGOTOWANIE I PICIE HERBATY JEST SZTUKĄ.

Gejsze.

Tradycją w Japonii jest także istnienie gejsz, czyli profesjonalnych pań do towarzystwa. Dziewczęta, które chcą się nimi stać w przyszłości musza nauczyć się gry na instrumentach, śpiewu, tańca, podawania napojów i jedzenia a także sztuki dowcipnej i miłej konwersacji pod okiem mistrza.

gejsza1.jpg


Sumo.

Najpopularniejszym sportem i zarazem tradycją jest sumo. Jest to formą zapaśnictwa, w której przegrywa zapaśnik wypchnięty z ringu lub zmuszony do dotknięcia ziemi jakąkolwiek częścią ciała oprócz stóp. Chociaż zasady wydają się proste, istnieje około 70 technik walki sumo, wiele rytuałów i wiele detali technicznych pochodzących z shinto.

sumo-624x427.jpg


Śliwka.

Ume, czyli japońska śliwka odgrywa ważną rolę w kulturze tego kraju. Ma ona związek z początkiem wiosny, ponieważ kwitnie bardzo wcześnie i  wyznacza jej początek. Wydarzenie to Japończycy świętują w parkach i świątyniach w całym kraju, nosi ono nazwę „festiwal śliwki”.

Nie możesz dodać komentarza.